Głównym z trudnych utrudnień w lwiej części polskich miast jest transport. Polskie województwa są nie dostosowane do tak wielkiego natężenia ruchu, jaki powstał poprzez zwiększenie się liczby samochodów na polskich drogach. Przez to właśnie jedną z najważniejszych kierunków rozwoju które powinno podjąć prawie każda gmina jest inwestycja w transport i infrastrukturę komunikacyjną. Jezdnie i transport miejski to priorytet, który da przestrzeń na to by polepszyć zadowolenie krakowian jak również usprawni integralność gospodarki Krakowa.

Spośród okolicznych miast, nowe projekty drogowe w Krakowie mocno się wybijają. Mieszkańcy w plebiscycie opowiedzieli się za budową metra, ale przed tym jak metro zostanie zbudowane, w komunikację autobusową i tramwajową oraz nawierzchnie drogowe trzeba włożyć sporo środków . Z ważniejszych decyzji finansowych warto podkreślić:
całkowicie elektryczną linię autobusów – jedyną w kraju,
innowacyjne torowisko na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec PKP wraz z miejscem handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju miasto ma budowę przynajmniej kilka nowoczesnych dróg dojazdowych między już istniejącymi drogami oraz remonty już powstałych tras autobusowych i dróg dojazdowych.
Mieszkańcy napraw nie znoszą – problemy w komunikacji i dojazdach do biur dają się im we znaki w codziennym życiu. Trzeba zaś mieć jasność tego, że bez inwestycji jakość dróg nie może się poprawić i aby mieszkało się wygodniej, wymagać trzeba wytrwałości.Majchrowski co zrobił
Inwestycje w rozwój transportu to nie jedynie nowe drogi, ale również lepszej jakości powierzchnia dróg, która będzie mocniejsza i odporna. ( kolejnym z takich wzorów jest odporna na ścieranie nawierzchnia drogi na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka i na zewnętrznej jezdni Wadowickiej). Oczywiście, Kraków wymaga dodatkowo wielu remontów i nowych pomysłów, aby poruszało się po mieście dobrze. Zarówno autem, ale również komunikacją miejską. Ale widać jasno, że całość jest na najlepszej trasie do tego, by mieszkańcom mieszkało się tu naprawdę miło i przyjemnie.